Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Lokaty dynamiczne
Czym są lokaty dynamiczne i co musisz o nich wiedzieć? Czym charakteryzuje się ten produkt bankowy i czy warto się nim zainteresować, jeśli masz nadprogramową gotówkę?

 

 

 

 

 

Co to takiego lokata dynamiczna?

Masz trochę oszczędności, a może spotkał Cię niespodziewany przypływ gotówki? Warto takie nadprogramowe środki odpowiednio zagospodarować, aby wraz z upływem czasu nie traciły na wartości. Możliwości jest bardzo wiele, nie da się jednak ukryć, że jedną z najpopularniejszych metod jest wpłacenie środków na lokatę. Oczywiście do Twojego wyboru jest wiele typów i rodzajów lokat, warto zatem zapoznać się z aktualnymi propozycjami ze strony banku. Dziś jednak postanowiliśmy skupić się na jednej z bardziej interesujących lokat – lokacie dynamicznej. Czym zatem jest lokata dynamiczna?

Otóż lokata dynamiczna to lokata, która nastawiona jest przede wszystkim na długoterminowe oszczędzanie. Jeśli zatem zależy Ci na zysku w dłuższej perspektywie i masz w sobie choćby drobne pokłady cierpliwości, może to być bardzo dobry sposób dla Ciebie. Oczywiście można powiedzieć, że przecież ten sam cel przyświeca tradycyjnym lokatom, na czym zatem polega różnica? Większość lokat na rynku posiada stałe oprocentowanie przez cały czas trwania lokaty, a wcześniejsza wypłata wiąże się z utratą wypracowanego zysku. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku lokat dynamicznych. W takich lokatach banki premiują klientów, którzy zachowają środki aż do końca trwania lokaty, a sama premia polega po prostu na wyższym oprocentowaniu. Przy wycofaniu środków przed zakończeniem lokaty otrzymasz zyski za okres, przez jaki środki znajdowały się na koncie.

 

Oprocentowanie w lokacie dynamicznej

Lokata dynamiczna nie ma stałego oprocentowania, zamiast tego występuje tu oprocentowanie zmienne. Od czego zatem zależy jego wysokość i w jaki sposób zmienia się oprocentowanie lokaty wraz z biegiem czasu? Przede wszystkim wysokość oprocentowania zależna jest od stopy referencyjnej NBP. To one jest dla banków podstawą do wyliczania oprocentowania. Jeśli zatem Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe, oprocentowanie lokaty dynamicznej również wzrośnie – co w praktyce przełoży się na wyższy zysk dla Ciebie. Analogicznie może również dojść do obniżenia stóp procentowych, co będzie skutkowało obniżeniem oprocentowania lokaty. Specyficznym rodzajem lokaty dynamicznej jest lokata progresywna, w której to oprocentowanie rośnie wraz z każdym kolejnym miesiącem, w którym na koncie są zdeponowane środki. Taka lokata dynamiczna w jeszcze większej mierze zachęca do stałego i długotrwałego oszczędzania.

 

Czy warto założyć lokatę dynamiczną?

W wielu przypadkach z pewnością będzie to doskonały pomysł, pamiętaj jednak, aby zawsze rozważyć wszystkie warunki lokaty w swoim indywidualnym przypadku. Korzystne w lokacie dynamicznej z pewnością jest to, w jaki sposób zmienia się oprocentowanie. Lecz pamiętaj, że nie powinno się patrzeć na oprocentowanie z ostatniego okresu – znacznie rozważniejsze jest sprawdzenie oprocentowania z całego okresu trwania lokaty. Czasem może się okazać, że konkurencyjność tego produktu wynika nie z samego oprocentowania, co po prostu z możliwości wcześniejszego zrezygnowania z lokaty.

Zasadniczo można uznać, że wpłata środków na lokatę jest korzystna w prawie każdych okolicznościach, a w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie lokata dynamiczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lokatach, koniecznie odwiedź witrynę https://terminowe-lokaty.pl/. Znajdziesz tu wiele praktycznych informacji dotyczących lokat bankowych.

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.oprocentowanielokat.pl/porady?ida=32
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1616,lokaty,czy-warto-wybrac-lokate-dynamiczna,1,1
  3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-dynamiczna
  4. https://www.totalmoney.pl/artykuly/144312,lokaty,lokaty-dynamiczne---czy-to-sie-oplaca,1,1