Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

ZieloneKaty nowe drzewa w gminie Katy Wroclawskie1

W piątek, 22. października, w Kątach Wrocławskich wystartuje akcja wspólnego sadzenia drzew połączona z ekologicznym piknikiem dla najmłodszych. Około 100 sadzonek rodzimych gatunków roślin zasili teren gminy, budując przyjazną, zieloną infrastrukturę. Do akcji #ZieloneKąty zainicjowanej przez Gminę Kąty Wrocławskie przyłączył się Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, a także firmy związane z gminą.

 

Rocznie jedno duże drzewo potrafi wyprodukować tyle tlenu, ile wystarczy człowiekowi na 2 lata życia. Do tego pochłania CO2 i inne zanieczyszczenia atmosferyczne. Jednak to nie jedyne powody, dla których inwestuje się w zieloną infrastrukturę – potencjał drzew jest znacznie szerszy. Możemy obserwować ich dobroczynny wpływ na tkankę miejską – zielone punkty mają nie tylko wymiar estetyczny, ale także zdrowotny – tworzą miejsca idealne do wypoczynku. Ponadto obniżają temperaturę powietrza latem, redukując miejskie wysypy ciepła, dają przyjemny cień i zmniejszają poziom hałasu. Słowem – podnoszą komfort życia mieszkańców.

 

Dostrzegli to również włodarze Kątów Wrocławskich, organizując akcję sadzenia drzew przy wsparciu Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu oraz firm działających na terenie gminy. Tauron Dystrybucja, Cedo, Mount Park, Nestlé PURINA, PM Group oraz Alba aktywnie włączyły się w tworzenie zielonej przestrzeni w mieście, przekazując środki na zakup sadzonek. Wydarzenie ma charakter edukacyjny – propaguje proekologiczną postawę oraz integruje lokalną społeczność wokół wspólnego celu. Pokazuje również, jak ważną rolę pełni społeczna odpowiedzialność biznesu.

 

– Wydarzenia tego typu pozwalają budować wspólnotę, która jednoczy się wokół przyrody i jej ochrony. Cieszę się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony firm zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Przy współpracy z Dolnośląskim Związkiem Parków Krajobrazowych oraz partnerów komercyjnych udało nam się zgromadzić sumę, która pozwoli na zakup sporej liczby drzewek. Liczę na to, że przerodzi się to w cykliczny projekt, który pomoże stworzyć w naszej gminie przyjazne i zielone miejsce do życia – mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

– To, jak będzie wyglądać miejsce, w którym funkcjonujemy w znacznej części zależy od nas samych. Tą dewizą kierujemy się w naszej firmie, tworząc przyjazną przestrzeń do pracy, jak i poza nią. Dlatego z entuzjazmem włączyliśmy się w akcję #ZieloneKąty – ufundowaliśmy sadzonki oraz zaoferowaliśmy naszą pomoc przy sadzeniu. Na co dzień staramy się budować świadomość ekologiczną wśród pracowników, a takie wydarzenia są doskonałą okazją do jej pogłębienia. Cedo czuje się częścią lokalnej społeczności i chce ją aktywnie wspierać – mówi Dominika Frydlewicz, HR Manager w firmie Cedo.

 

- Nestlé Purina w Nowej Wsi Wrocławskiej to dobry obywatel i odpowiedzialny partner lokalnej społeczności oraz promotor zrównoważonego rozwoju – mówi Dietrich Paessens, Managing Director, Nestlé Purina Manufacturing Operations Poland Sp. z o.o. Troszczymy się o środowisko naturalne na wiele sposobów: przykładem szczególnej dbałości o drzewa jest m.in. stosowany w naszym zakładzie koncept „Paperless Factory”, polegający na stopniowej eliminacji użycia papieru z każdego etapu produkcji i zastąpienia go cyfrowymi odpowiednikami.

 

Wydarzenie rozpocznie się od wspólnego sadzenia drzew z pomocą wolontariuszy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, firm partnerskich, osadzeni z Zakładu Karnego nr 2 we Wrocławiu oraz mieszkańcy posadzą niemalże 100 sadzonek, przy profesjonalnym wsparciu firmy zajmującej się takimi usługami. Nasadzenia wykonane zostaną w kilku miejscach na terenie gminy, m.in. przy ulicy Korczaka w pobliżu firmy Cedo, Jurczycach, Sośnicy czy Nowej Wsi Wrocławskiej. Następnie na placu obok Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy Brzozowej nastąpi uroczyste zasadzenie pamiątkowego dębu.

 

Dzięki Tauron Dystrybucja przy wsparciu GOKiS Kąty Wrocławskie o godzinie 12.00 obok hali przy ulicy Brzozowej w Kątach Wrocławskich rozpocznie się piknik „Drzewa mają megaMoc” adresowany szczególnie do najmłodszych. Będzie dobrą okazją do tego, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego posługiwania się prądem i ekologii, a przy tym świetnie się bawić. Dzieci będą mogły odwiedzić stanowiska współorganizatorów, skorzystać z warsztatów kreatywnych z upcyklingu, wziąć udział w ekoquizie czy zamienić się w projektantów ekologicznej mody. Program przewiduje również szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej czy udział w prezentacji wozu pogotowania energetycznego oraz wiele innych atrakcji. Natomiast dla nieco starszych uczestników przewidziane są prelekcje i fachowe doradztwo z zakresu sadzenia drzew, a w szczególności sadzenia w pobliżu linii energetycznych.

 

– Włączyliśmy się w to wydarzenie, ponieważ nam również zależy na zielonych i przyjaznych mieszkańcom miastach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i bezawaryjnych dostaw energii, w pobliżu i pod liniami energetycznymi zmuszeni jesteśmy w wielu miejscach prowadzić wycinkę drzew i krzewów. Dzieje się tak, gdy przyrost drzew i ich zbliżanie się do przewodów pod napięciem grozi pożarem lub porażeniem osób postronnych – mówi Ewa Groń rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. – Dlatego jednym z celów naszego udziału w tym wydarzeniu jest promowanie poradnika o prawidłowym sadzeniu drzew i krzewów w pobliżu linii energetycznych ”Co sadzić, by nie przesadzić”. Tak, jak w tym przypadku angażujemy się również w akcje sadzenia drzew. W tym roku posadziliśmy ich już w różnych miejscach ponad 1500. 

Piknik potrwa do godziny 17.00.

 

#ZieloneKąty to pierwsze tego typu wydarzenie w Kątach Wrocławskich organizowane przy wsparciu lokalnego biznesu, jednak nie ostatnie. Gmina zapowiada, że chciałaby kontynuować ten kierunek, wpisując proekologiczną akcję do kalendarza cyklicznych wydarzeń.

 

– W PM Group mocno wierzymy w to, że wraz z naszymi partnerami biznesowymi wspólnie możemy wpływać na tworzenie warunków dla zrównoważonego rozwoju w otaczającej nas rzeczywistości. W sercu naszych działań jest troska o wysoką jakość usług projektowych, inżynierskich i kompleksowego zarządzania realizacją projektów inwestycyjnych dla naszych klientów, przy jednoczesnym poszanowaniu i dbałości o dobrostan i bezpieczeństwo pracowników PM Group. Wraz z naszymi klientami troszczymy się również o ulepszanie jakości życia społeczności zamieszkujących tereny, na których prowadzimy projekty. Cieszymy się, że poprzez aktywny udział w akcji zadrzewiania terenów należących do Gminy Kąty Wrocławskie, przyczynimy się także do promowania postaw proekologicznych wśród jej mieszkańców – mówi Krzysztof Suwalski, członek zarządu PM Group w Polsce i dyrektor zarządzający wrocławskim biurem PM Group.