Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

tarcza covidTarcza to pakiet rozwiązań przygotowanych, który ma chronić zarówno państwo jak i jego obywateli przed kryzysem związanym z koronawirusem. Opiera się przede wszystkich na ochronie miejsc pracy i bezpieczeństwa pracowników, ochronie zdrowia, wzmocnieniu systemu finansowego, inwestycjach publicznych a także finansowaniu przedsiębiorców. Z tarczy antykryzysowej najbardziej skorzystały przede wszystkim małe firmy, które nie musiały płacić składek ZUS oraz mogły zaciągnąć pożyczkę na 5 tys. złotych ze środków Funduszu Pracy.

 

Z przeprowadzonego przez Konfederacje Lewiatan badania, wynika, że dużo ponad 1/3 badanych firm chciałoby odroczenia terminów płatności podatków w perspektywie kolejnych kilku miesięcy, co miałoby na celu uzyskanie stabilności finansowej poszczególnych przedsiębiorstw. Zauważono prawidłowość, że im większa firma, tym więcej było deklaracji o nieskorzystaniu z tarczy. Jednakże jedynie 14,6 mikro przedsiębiorstw stwierdziło, że nie ubiegało się o żadną formę pomocy.

 

Z dostępnych danych wynika, że w największym stopniu została wykorzystana możliwość zwolnienia ze składek ZUS- aż 66,7 mikro firm skorzystało z tej formy wsparcia oraz ponad 35 małych przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa, najbardziej optymalna była dla nich opcja wystąpienia o odroczenie płatności podatków.

 

Według wielu firm, aktualnie najważniejszymi działaniami powinny być te, ograniczające koszty pracy, a także zawieszania składek ZUS. Blisko 2/3 badanych wyraziło taką potrzebę, co wydaje się być zrozumiałe, biorąc pod uwagę ciężkie sytuacje finansowe, w jakich mogą się znajdować. Elastyczne korzystanie ze środków, które zgromadzone są na kontach VAT oraz jego szybsze zwroty- takich udogodnień również żądają przedsiębiorcy.

 

Z tarczy antykryzysowej do czerwca 2020 roku wypłacono ponad 1,5 mln świadczeń. Około 1,2 mln to osoby prowadzące działalność gospodarczą, natomiast dla osób z umowami cywilnoprawnymi około 300 tys. Warto dodać, że w marcu i kwietniu 2020 roku umorzono płacenie składek na kwotę aż 7,4 mld zł.