Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

fotowoltaika powierzchniadachu
Coraz częściej słyszy się o zgubnym wpływie człowieka na otaczające nas środowisko. Nic wiec dziwnego, że chcąc uniknąć ekologicznej katastrofy, staramy się robić co w naszej mocy, aby ograniczyć zużywanie szkodliwych dla ekosystemu czynników. Dlatego coraz częściej sięga się po ekologiczne rozwiązania. A takim rozwiązaniem jest z pewnością fotowoltaika.

 

 

 

Czym jest fotowoltaika?

Mówiąc wprost, jest to sposób na pozyskanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Do takiej zamiany dochodzi za sprawa ogniw fotowoltaicznych, które łączone są w specjalnych modułach. To właśnie tam dochodzi do zamiany energii słonecznej w prąd. Grupa modułów tworzy panel fotowoltaiczny, połączony z falownikiem, gdzie rozprowadzana jest pozyskana energia, zamieniona uprzednio w prąd zmienny. Czyli mówiąc bardzo prosto, poprzez fotowoltaikę wykorzystujemy słońce, które jest trzecim co do wielkości źródłem odnawialnej energii na ziemi.

 

Dlaczego warto?

Powodów, dla których warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną w swoim domostwie, nie brakuje. Po pierwsze – patrząc z perspektywy czasu, pozwoli to oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną. Po drugie, obecnie coraz częściej można uzyskać duże dofinansowanie na takie rozwiązanie, proponowane przez programy ministerialne. Po trzecie, dzięki instalacji fotowoltaicznej, dom nie będzie po latach zbyt dużo tracił na wartości. A do tego dojdzie jeszcze spora cegiełka dołożona do ochrony środowiska przed zdegradowaniem.

 

Ile potrzeba miejsca na panele?

Wiele osób zastanawia się, czy na budynku, którego właścicielem jest, możliwe jest zainstalowanie panelu fotowoltaicznego. Obawia się, że nie starczy miejsca na dachu, że ma nietypowy kształt i przez to montaż fotowoltaiki nie wchodzi w grę. Okazuje się, że nie ma się zbytnio czym martwić. Jeśli chodzi o powierzchnię dachu niezbędną do zainstalowania paneli, to wszystko uzależnione jest od zapotrzebowania na energię i mocy paneli fotowoltaicznych. Jeśli zdecydujemy się na panele z większą mocą, będziemy potrzebowali ich o połowę mniej, niż w przypadku mniej wydajnych paneli chociażby cienkowarstwowych. Średnio można przeliczyć, że jeśli potrzebujemy instalacji o mocy 1,5 kWP czyli jakieś 1500 kWH prądu na rok, to zajmie ona 10 metrów kwadratowych dachu. Oczywiście, im większe zapotrzebowanie, tym większa powierzchnia potrzebna.

 

Czy tylko panele na dachu?

Oczywiście, że nie, aczkolwiek jest to obecnie jedna z najpopularniejszych opcji. Jednak jeśli dochodzi do sytuacji, że dach jest zbyt mały, albo zbyt skomplikowany, to można postawić panele fotowoltaiczne na gruncie. Są do tego specjalne stelaże – w tym przypadku należy jednak brać pod uwagę fakt, że potrzebna będzie większa powierzchnia, aby uzyskać podobny jak na dachu efekt.  Jednak bez względu na to, czy stawiamy na gruncie czy na dachu, musimy pamiętać, aby nic nie rzucało cienia na moduły fotowoltaiczne, aby do tego miejsca był zawsze dostęp słońca. Jeśli już mamy zainstalowaną instalację koniecznie należy zwracać uwagę na to, czy powierzchnie modułów nie są zanieczyszczone, gdyż to również wpływa na zmniejszenie produkcji prądu.